07 listopada 2024

Co to jest Buchholz?

Jak rozstrzygnąć szachowy remis? W turniejach szachowych często zdarza się, że kilku zawodników kończy turniej z taką samą liczbę punktów. W takiej sytuacji niezbędne są dodatkowe kryteria, które pozwolą na ustalenie ostatecznej klasyfikacji. Jednym z najważniejszych narzędzi w tym zakresie jest system Buchholza. Dowiedz się, jak ten system wpływa na wyniki turniejów i dlaczego jest tak istotny dla szachistów.

 

Zacznijmy od wymowy - czytamy buholc. I musimy wspomnieć, że obecnie jest to najbardziej popularny system klasyfikacji szachistów którzy zakończyli turniej z identyczną liczbą punktów.

 

Najprościej pisząc…

Buchholz to wskaźnik punktów przeciwników danego zawodnika, z którymi grał on podczas turnieju. Zawodnik, który grał z przeciwnikami, których suma punktów jest większa zostaje wyżej sklasyfikowany. Oznacza to, że zdobycz punktowa z przeciwnikami mającymi więcej punktów ma większą wartość.

 

Odmiany Buchholza

Full Buchholz (pełny Buchholz) - suma punktów wszystkich przeciwników.

Median Buchholz 1 (średni Buchholz 1) - suma punktów zdobytych przez przeciwników, ale  bez wyniku przeciwników, którzy zdobyli największą i najmniejszą liczbę punktów.

Median Buchholz 2 (średni Buchholz 2) - jak wyżej jednak tym razem pomijamy wyniki  dwóch przeciwników, którzy zdobyli największą liczbę punktów i dwóch, którzy zdobyli najmniejszą liczbę punktów.

Buchholz Cut 1 (Buchholz zredukowany 1) - suma punktów przeciwnika z pominięciem przeciwnika, który zdobył najmniejszą liczbę punktów.

Buchholz Cut 2 (Buchholz zredukowany 2) - jak wyżej tylko pomija się dwóch przeciwników, którzy zdobyli najmniejszą liczbę punktów.

Buchholz modyfikowany - szachistom z wynikiem mniejszym niż 50% sumuje się punkty przeciwników z pominięciem przeciwnika z największą liczba punktów. Natomiast szachistom z wynikiem większym niż 50% sumuje się punkty przeciwników z pominięciem przeciwnika z najmniejszą liczbą punktów. Szachistom z wynikiem rownym 50% sumuje się punkty wszystkich przeciwników.

Suma Buchholz’ów - to suma wartości Buchholz a nie liczbę punktów przeciwników.

 

Dlaczego Buchholz nie jest używany w turniejach kołowych?

Odpowiedź jest prosta - w turniejach kołowych dawałby taką sama wartość każdemu z zawodników o tej samej liczbie punktów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Instrukcja przekazania 1,5% Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na Klub Szachowy Hetman Łubianka? Przekazanie 1,5% podatku na Klub Szachowy Hetman Łubianka to inwestycja w przyszłość
Rozgrywki ligowe w szachach to jeden z najważniejszych elementów kalendarza szachowego w Polsce. Pasjonaci tej królewskiej gry z całego kraju gromadzą się, by rywalizować na
Klub szachowy Hetman Łubianka z dumą ogłasza swój start w IV lidze szachowej w sezonie 2024/25. Decyzja ta jest częścią długoterminowej strategii klubu, której celem

📞  +48 607 114 613 (Jakub - klub i akademia)

📨  jakub@hetmanlubianka.pl (Jakub - klub i akademia)

📨  klubszachowyhetman@gmail.com

 

REGON 529542250
NIP 8792760422

ODWIEDŹ NAS:

Strona www stworzona w kreatorze WebWave autor Ł. Grabowski

Zdjęcia i grafiki są własnością klubu.